MSWiA o jednostce kontrolującej funkcjonariuszy
W ciągu kilku tygodni mają być gotowe przepisy umożliwiające powołanie jednostki nadzorującej i kontrolującej działania funkcjonariuszy formacji podległych MSWiA – powiedział PAP wiceminister SWiA Jarosław Zieliński. Obecnie takie uprawnienia mają biura spraw wewnętrznych poszczególnych służb.
Resort chce też, by zwiększyły się w tym zakresie uprawnienia ministra spraw wewnętrznych i administracji – miałby on prawo wglądu do źródłowych materiałów dotyczących działań, zachowań funkcjonariuszy.
Jak zastrzega w rozmowie z PAP wiceminister Zieliński, ta koncepcja nie jest tylko efektem ubiegłotygodniowej rezygnacji szefa policji insp. Zbigniewa Maja [Maj tłumaczył, że postanowił zrezygnować, bo byli pracownicy Biura Spraw Wewnętrznych – tzw. policji w policji, przygotowywali wobec niego prowokację – PAP], a wynika z programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości.
– Chodzi o stworzenie realnego instrumentu nadzoru nad Policją i pozostałymi służbami mundurowymi podległymi ministrowi spraw wewnętrznych. Takie biuro spraw wewnętrznych, które nie będzie podporządkowane komendantom, a ministrowi SWiA – zaznacza Zieliński. Jak dodaje, chodzi o to, by jednostka ta miała uprawnienia umożliwiające „głębokie sprawdzenie prawidłowości funkcjonowania formacji i działań funkcjonariuszy”.
Jak dodaje, projekt zmian w prawie powinien powstać w ciągu kilku tygodni.
Zieliński zastrzega równocześnie, że utworzenie nowej jednostki nie oznacza całkowitej likwidacji biur spraw wewnętrznych w formacjach.
– Komendanci muszą także mieć takie narzędzia. To, czym dysponują dzisiaj, w jakimś niezbędnym zakresie powinno pozostać – ocenia.
RP, PAP

