logo

Odblokowali opozycyjne portale

Poniedziałek, 30 marca 2015 (10:54)
Aktualizacja: Poniedziałek, 30 marca 2015 (11:03)

Niemal wszyscy białoruscy dostawcy internetu odblokowali dostęp do dwóch popularnych portali opozycyjnych oraz strony internetowej Centrum Praw Człowieka „Wiasna”, które były niedostępne od czwartku wieczorem.

Blokadę na dwa popularne portale opozycyjne, Kartę'97 i Biełorusskij Partizan, oraz na stronę „Wiasny” nałożyło kilku dostawców, w tym IP Telecom, Diełowaja Siet, ADSL.BY i Garant. Według niezależnego portalu tut.by jedynym dostawcą, który jej jeszcze nie zdjął, jest Life :).

Brak oficjalnej informacji, z czego wynikała blokada. Biuro prasowe Life :) podało, że wspomniane portale znalazły się w spisie stron ograniczonego dostępu. Przy tym wiceminister informacji Ihar Łucki oświadczył, że jego resort nie podjął żadnych środków, by utrudnić do nich dostęp.

Zarówno Karta'97, jak i Biełorusskij Partizan były już na pewien czas zablokowane w grudniu 2014 roku wraz z kilkoma innymi niezależnymi portalami, np. gazetą „Biełorusskije Nowosti” czy agencją BiełaPAN. Białoruskie niezależne strony internetowe zamieściły wówczas instrukcje pozwalające obejść tę blokadę.

1 styczniu na Białorusi weszła w życie kontrowersyjna nowelizacja ustawy o mediach, która - zdaniem niezależnych środowisk dziennikarskich - zwiększa możliwość wywierania przez władze nacisków na media internetowe.

Nowelizacja wprowadza m.in. wymóg państwowej rejestracji mediów internetowych i zakazuje rozpowszechniania w internecie informacji, które można zakwalifikować jako propagandę wojny, działalność ekstremistyczną, przemoc, a także wszelkich innych informacji, które mogą zaszkodzić interesom narodowym Białorusi. Minister informacji Białorusi Lilija Ananicz podkreśliła, że właściciele stron internetowych będą ponosić odpowiedzialność także za nieodpowiednie komentarze użytkowników.

 

RP, PAP