IS zaczyna posuwać się w głąb Libii
Organizacja dżihadystyczna Państwo Islamskie (IS), które już działa na libijskim wybrzeżu, zaczyna posuwać się w głąb kraju w celu dotarcia do szybów naftowych – poinformował francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian.
– Są w Syrcie (na północy Libii); swą obecność rozciągają na długości 250 km wybrzeża libijskiego, ale zaczynają posuwać się w głąb kraju, żeby mieć dostęp do szybów naftowych i rezerw ropy naftowej – powiedział minister w rozgłośni RTL.
W ciągu zaledwie dwóch lat IS przejęło kontrolę nad terenami w Iraku i Syrii i ogłosiło ustanowienie kalifatu z własnymi rządem, gospodarką i armią. Liderzy IS bezpośrednio dowodzą bojownikami w Iraku i Syrii, ale mniej pewna jest ich kontrola nad różnymi zagranicznymi grupami powiązanymi z IS. Do połowy 2015 r. przynależność do IS lub wsparcie dla niego zadeklarowało ponad 30 grup dżihadystycznych, m.in. w Egipcie, Algierii, Nigerii, Jemenie, Afganistanie i Libii.
RS, PAP

