logo

Papież zakończył wizytę w Afryce

Poniedziałek, 30 listopada 2015 (14:30)

Papież Franciszek zakończył dzisiaj podróż apostolską w Republice Środkowoafrykańskiej i odleciał z lotniska w stolicy kraju, Bangi, do Rzymu. W czasie 6-dniowej, pierwszej podróży do Afryki odwiedził także Kenię i Ugandę.

To była najtrudniejsza pielgrzymka z punktu widzenia bezpieczeństwa. 

Największe obawy związane były z dwudniowym pobytem w Republice Środkowoafrykańskiej ze względu na trwający tam konflikt. 

Najważniejszym wydarzeniem było otwarcie Drzwi Świętych w katedrze w Bangi, co było symboliczną inauguracją w Afryce Roku Świętego dedykowanego Miłosierdziu, który w Watykanie rozpocznie się 8 grudnia. Także w Bangi Papież Franciszek odwiedził obóz dla uchodźców oraz meczet.

O aktach terroru Ojciec Święty mówił podczas wizyty w Kenii, podkreślając, że terroryzm, przemoc i konflikty karmią się strachem, nieufnością i rozpaczą, a rodzą się także z ubóstwa. W Nairobi również odwiedził dzielnicę biedoty.

W Ugandzie oddał hołd męczennikom z tego kraju, zamordowanym pod koniec XIX wieku z woli króla. 

 

W następną podróż Papież Franciszek uda się w lutym do Meksyku.

RP, PAP