zdjecie

Ks. kard. John Olorunfemi Onayieyekan arcybiskup Abudży 68 lat, Nigeria ()

Nowi kardynałowie Kościoła

Agnieszka Gracz

W Kościele katolickim będziemy mieli sześciu nowych księży kardynałów. W Bazylice św. Piotra odbędzie się drugi w tym roku konsystorz publiczny, podczas którego Ojciec Święty nałoży birety kardynalskie i przekaże insygnia sześciu arcybiskupom.

- Zadaniem kardynałów jest wspieranie Następcy św. Piotra w jego posłudze i umacnianiu braci w wierze oraz bycia początkiem i fundamentem jedności i komunii w Kościele - mówił Ojciec Święty Benedykt XVI 24 października br., ogłaszając nazwiska sześciu księży arcybiskupów, których dziś włączy do Kolegium Kardynalskiego. Obecnie w tym gronie są hierarchowie z 66 krajów z pięciu kontynentów. Nowi kardynałowie dołączają do Kolegium Kardynalskiego liczącego 114 elektorów, podnosząc liczbę dysponujących prawem wyboru Papieża do 120. Łącznie Kolegium będzie liczyć 211 członków.

117 to przedstawiciele kontynentu europejskiego. Wśród nich jest 62 elektorów. Amerykę Północną reprezentuje 22 hierarchów, 14 ma prawo wyboru na ewentualnym konklawe. Amerykę Łacińską w Kolegium reprezentuje 30 kardynałów, w tym 21 elektorów. 18 członków gremium pochodzi z państw Afryki, 11 z nich nie ukończyło 80. roku życia. Z Azji wywodzi się 20 kardynałów, pośród nich jest 11 elektorów, a z Oceanii czterech kardynałów, w tym jeden elektor. Największą liczbę kardynałów elektorów mają Włosi - 29, następnie Stany Zjednoczone - 10. Brazylię i Niemcy reprezentuje po 6 elektorów, a Polskę - 4 (ks. kard. Zenon Grocholewski, ks. kard. Stanisław Ryłko, ks. kard. Stanisław Dziwisz i ks. kard. Kazimierz Nycz).

Podczas konsystorza obecne będą oficjalne delegacje z krajów nowych kardynałów, korpus dyplomatyczny Stolicy Apostolskiej i bliscy włączanych do Kolegium Kardynalskiego. W czasie uroczystości Papież, podnosząc nominata do godności kardynalskiej, przekazuje mu insygnia: piuskę i biret w kolorze purpury, symbolizujące służbę i oddanie Kościołowi, ale także gotowość do ofiary z życia. Kardynałowie otrzymują również pierścień i kościół tytularny lub diakonię.

Jutro, w uroczystość Chrystusa Króla, o godzinie 9.30 w Bazylice św. Piotra Papież wraz z nowymi kardynałami będzie koncelebrował Mszę Świętą.