zdjecie

Ojciec Jan Mikrut towarzyszył Rodzinie Radia Maryja w przeżywaniu ważnych wydarzeń. Na zdjęciu spotkanie w Olsztynie w 2001 roku (FOT. M. BORAWSKI)

Ojciec Jan Mikrut odszedł do Pana

Jolanta Tomczak

Po wieloletniej, ciężkiej chorobie zmarł wczoraj o. Jan Mikrut, zakonnik ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, jeden z największych filarów Radia Maryja. Miał 70 lat.

Ojciec Jan Mikrut urodził się 17 czerwca 1942 r. w Borku Nowym. Do Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów w Tuchowie wstąpił tuż po maturze. Śluby wieczyste złożył 7 kwietnia 1969 r., a święcenia kapłańskie otrzymał 10 sierpnia 1969 roku. Pracował najpierw w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Elblągu, gdzie jako ceniony duszpasterz młodzieży prowadził katechizację. Następnie pracował z młodymi w Krakowie i Gliwicach. Był rozchwytywanym, rozmodlonym rekolekcjonistą, autorem wielu książek i artykułów publikowanych w kwartalniku „Homo Dei”.

Od momentu powstania Radia Maryja w 1991 r. o. Jan zaangażował się w to dzieło całym sercem, już wtedy mówiąc o dyrektorze rozgłośni, że jest to taki człowiek, którego marzenia się spełniają. W spełnianiu tych marzeń rola o. Jana Mikruta była nie do przecenienia. Od samego początku z wizją, charyzmą i osobistym poświęceniem włączył się w ewangelizację prowadzoną przez Radio Maryja. To właśnie o. Jan razem z o. Tadeuszem Rydzykiem prowadził pierwsze audycje w toruńskiej rozgłośni, pomagając w przezwyciężaniu bieżących trudności i nigdy się nimi nie zrażając. Ta gorliwa posługa została później przerwana przez chorobę serca.

Ojciec Jan Mikrut przed kilkoma dniami trafił do hospicjum. Chorował od wielu lat. Jest dla nas wszystkich znakiem, że odszedł do domu Ojca w pierwszy piątek miesiąca o godz. 21.00 – w porze Apelu Jasnogórskiego.