logo
logo

Zdjęcie: Ewa Sądej/ Nasz Dziennik

Navdec podpowie manewr

Wtorek, 18 sierpnia 2015 (11:13)

Polscy naukowcy opracowali system nawigacyjny, który nie tylko prowadzi statek bezpiecznymi trasami, ale też sugeruje, jaki manewr należy wykonać w sytuacji zagrożenia kolizją.

– Navdec został już zainstalowany na kilkunastu statkach – mówi PAP dr Piotr Borkowski z Akademii Morskiej w Szczecinie. – Dotychczasowe systemy wspomagały nawigatorów, system Navdec idzie o krok dalej – obok tego, że informuje o sytuacji, z którą mamy do czynienia, to uwzględnia również przepisy międzynarodowego prawa drogi morskiej i wskazuje, który statek ma pierwszeństwo. Jeśli dochodzi do sytuacji kolizyjnej, podpowiada nawigatorowi, jak zmienić kurs, by bezpiecznie minąć się z pozostałymi jednostkami – tłumaczy Borkowski.

Navdec powstał na Akademii Morskiej w Szczecinie. Obecnie jest wdrażany przez spółkę Sup4Nav – tzw. spin-out Akademii Morskiej w Szczecinie.

– Zostaliśmy docenieni przez Unię Europejską, otrzymaliśmy 50 tys. euro w ramach programu przeznaczonego dla małych i średnich przedsiębiorstw Horyzont 2020 – dodaje Borkowski. 

Navdec został zainstalowany już na kilkunastu statkach różnego typu i u różnych armatorów, m.in. na chemikaliowcach, promach i statkach żaglowych. W chwili obecnej jest testowany. 

Borkowski podkreśla, że większość wypadków morskich jest wynikiem błędu ludzkiego, a system nawigacyjny opracowany na Akademii Morskiej w Szczecinie minimalizuje ryzyko jego wystąpienia, a tym samym ryzyko kolizji. 

RP, PAP

NaszDziennik.pl