logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: A.Kulesza/ Nasz Dziennik

Polska dobra żywność

Czwartek, 19 września 2013 (20:30)

Wędliny, przetwory mleczne i warzywno-owocowe, pieczywo, napoje i wyroby pszczelarskie będzie można obejrzeć jutro na IX Wystawie Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych „Polskie Smaki” zorganizowanej przez Praską Giełdę Spożywczą w Ząbkach.

Wszystkie produkty spożywcze, które wystawi ponad 50 firm z całego kraju, są wytwarzane przy zastosowaniu tradycyjnych receptur i technologii, część z nich znajduje się na ogólnopolskiej liście produktów tradycyjnych prowadzonej przez ministerstwo rolnictwa, a niektóre z nich legitymują się prestiżowym znakiem „Jakość Tradycja”.

Co nie mniej istotne, taka żywność powstaje też z surowców najwyższej jakości, ekologicznych, więc na drodze z pola do stołu do minimum ogranicza się stosowanie chemicznych środków.

Organizatorzy wystawy nie kryją, że ich celem jest promowanie tradycyjnej żywności, aby dzięki temu wzrosło zainteresowanie firm handlowych, także marketów, tymi produktami.

Zwiększenie dostępności spowoduje bowiem, że przybędzie też konsumentów sięgających po taką żywność. Teraz bowiem nawet jeśli ktoś chciałby kupić prawdziwą kiełbasę myśliwską czy ser owczy, ma problemy, aby dostać je w zwykłym sklepie.

Musi szukać wyspecjalizowanego sklepu, a takie nie w każdym mieście funkcjonują. Nawet w dużych ośrodkach miejskich ich sieć jest niewielka.

W trakcie wystawy producenci będą się ubiegać o statuetkę „Polski Smak 2013”dla swoich produktów oraz o nominację do konkursu „Teraz Polska”. Stoiska wytawców będą otwarte od godz. 11 do godz. 18.

Krzysztof Losz

NaszDziennik.pl