logo
logo

Zdjęcie: Ewa Sądej/ Nasz Dziennik

Senat a ustawa o edukacji domowej

Środa, 7 kwietnia 2021 (16:05)

Aktualizacja: 7 kwietnia 2021 (16:08)

Dzisiaj w Senacie zajmowano się nowelizacją ustawy o prawie oświatowym dotyczącym edukacji domowej. Nie wniesiono żadnych poprawek.

Nowela ustawy o edukacji domowej znosi wymóg rejonizacji i posiadania opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Znosi obowiązek przypisania ucznia w edukacji domowej do szkoły w tym województwie, w którym mieszka, a także wymóg uzyskiwania opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej dla rozpoczęcia edukacji domowej.

Projekt noweli przygotowała grupa posłów PiS. Autorzy projektu podnosili, że jest on spełnieniem postulatów rodziców.

Zgodnie z obowiązującym prawem każdy rodzic może wystąpić o zgodę na prowadzenie edukacji domowej swojego dziecka. Dzieci są formalnie przypisane do konkretnej szkoły wybranej przez rodziców. Uczą się w domu, korzystając z różnych form wsparcia oferowanych przez szkołę.

Na zakończenie każdego roku nauki w swojej patronackiej szkole zdają egzaminy, które są podstawą klasyfikacji i promocji do następnej klasy. Otrzymują świadectwa takie same jak uczniowie uczący się w tej szkole, mają też legitymacje szkolne.

MEiN podało, że w roku szkolnym 2019/2020 w Polsce w edukacji domowej uczyło się 10 976 uczniów, a w obecnym – 15 034 uczniów.

AB, PAP

NaszDziennik.pl