logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

MRPiT: W marcu niższa stopa bezrobocia

Środa, 7 kwietnia 2021 (18:46)

Aktualizacja: 7 kwietnia 2021 (20:24)

Dzisiaj Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało o spadku stopy bezrobocia rejestrowanego.  W miesiącu marcu wyniosła 6,4 proc.

„To dobre wiadomości. Wczoraj Eurostat podał dane, według których Polska w lutym br. była krajem o najniższej stopie bezrobocia w Unii Europejskiej, na poziomie 3,1 proc. Podobna sytuacja miała miejsce w styczniu br.” – wskazała cytowana przez resort wiceminister Iwona Michałek.

Jej zdaniem dane te pokazują, że instrumenty wprowadzone dla przedsiębiorców poszkodowanych przez COVID-19 „są dobre i się sprawdzają”. „Dzięki nim uratowaliśmy ponad 7 mln miejsc pracy” – dodała wiceminister.

Resort zwrócił uwagę, że marzec był pierwszym miesiącem w tym roku, gdy liczba zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy się zmniejszyła.

Ze wstępnych danych MRPiT wynika, że liczba bezrobotnych w marcu br. wyniosła 1 mln 79,8 tys. osób i w porównaniu do końca lutego br. spadła o 19,8 tys. osób, czyli o 1,8 proc.

W żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekroczył 11 proc. Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w województwie wielkopolskim (3,9 proc.), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (10,5 proc.).

Z danych resoru wynika, że w marcu br. według wstępnych danych pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 115,5 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, tj. o 10,1 tys. (9,6 proc.) więcej niż w lutym 2021 r. i o 37,8 tys. (48,8 proc.) więcej niż w marcu 2020 r.

23 marca br. GUS podał, że stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym br. w Polsce wyniosła 6,5 proc.

Wiceminister Iwona Michałek podkreśliła, że „trzecia fala pandemii, z jaką przyszło nam się zmierzyć, spowodowała, że uruchomiliśmy kolejne instrumenty, które zostaną przekazane przedsiębiorcom z najbardziej poszkodowanych branż”. „Dlatego przeznaczymy ponad 30 mld zł na ochronę miejsc pracy i wsparcie dla przedsiębiorstw w II kwartale 2021” – wskazała.

Przypomniała, że 1 kwietnia br. została przedłużona tzw. tarcza branżowa. Wsparcie trafi do przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku II i III fali pandemii COVID-19. Pomoc udzielana jest na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów. Skorzysta z niej ok. 60 branż (oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD).

W ramach tarczy branżowej przedsiębiorcy mogą liczyć na zwolnienie ze składek ZUS, dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników, świadczenia postojowe, dotację do 5 tys. zł dla małych i mikroprzedsiębiorców. 

AB, PAP

NaszDziennik.pl