logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Grzegorz Momot/ PAP

Opór antykomunistyczny na Podhalu

Piątek, 16 kwietnia 2021 (19:13)

Aktualizacja: 16 kwietnia 2021 (19:54)

W piątek w Zakopanem na placu Niepodległości otwarto wystawę Instytutu Pamięci Narodowej „TU rodziła się Solidarność” ukazującą masowy charakter strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r.

Dyrektor krakowskiego IPN dr hab. Filip Musiał wyjaśnił, że ta wystawa jest przedsięwzięciem realizowanym w skali ogólnopolskiej. Wystawa składa się z trzech modułów: ogólnopolskiego, regionalnego i lokalnego.

 – Ideą tej wystawy było zwrócenie uwagi na to, że „Solidarność” rodziła się w całej Polsce, że to nie tylko Wybrzeże, nie tylko stocznia, ale to tak naprawdę setki zakładów pracy w całej Polsce – mówił dr Musiał, i dodał: – Opór antykomunistyczny na Podhalu zaczął się tuż po zajęciu Polski przez Armię Czerwoną i trwał przez cały PRL.

Starosta tatrzański Piotr Bąk przypomniał, że kilka dni temu zmarł Jerzy Zacharko, który współtworzył zakopiańską „Solidarność”. Wyjaśniał także, że z zakopiańskim placem Niepodległości związane są od ponad stu lat ważne wydarzenie w dziejach Polski.

– W 1918 roku tu zaczęła się Wolna Polska, bo tutaj, w ówczesnej Galicji, zrzucono dwugłowego orła, a prezydent Rzeczpospolitej Zakopiańskiej Stefan Żeromski odebrał przysięgę od służb, wojsk i samorządu gminnego. Tu jest też Pomnik Nieznanego Żołnierza. Przy tym placu mieściła się też siedziba „Solidarności” i komitetu obywatelskiego – przypomniał starosta.

Obecna na uroczystości jedna z liderek zakopiańskiej „Solidarności” Janina Gościej wspomniała, że lata 80. i powstanie „Solidarności” były „czasem wyjątkowym w doświadczeniu pokoleniowym”.

– Powiedziałabym, że był to czas nie tylko najważniejszy, ale i najpiękniejszy, i jednocześnie niesłychanie trudny, bo przecież wszyscy mieliśmy rodziny, obowiązki i trzeba było w pewnym momencie podjąć trudną decyzję co wybrać, co postawić na pierwszym miejscu. Już nieważne były konsekwencje, bo nie wiedzieliśmy, kiedy ten ustrój pęknie. Nadziei, że będzie zmiana, było sporo, ale ta zmiana była w dalekiej perspektywie – wspominała Janina Gościej.

Liderka zakopiańskiej „Solidarności” zaznaczyła, że „Zakopane spisało się świetnie. Mieliśmy olbrzymie środowisko solidarnościowe, liczne komisje właściwie w każdym zakładzie pracy i mieliśmy świetnych, zdecydowanych i odważnych ludzi – wspominała.

Ekspozycja „TU rodziła się Solidarność” stanęła równocześnie w 17 miejscowościach kraju. Wystawa składa się z części ogólnopolskiej, regionalnej i lokalnej. Na panelach zamieszczono teksty w językach polskim i angielskim.

APW, PAP

NaszDziennik.pl