logo
logo

Zdjęcie: Sonse/ Licencja: CC BY 2.0/ Flickr

Kontrole na granicach

Sobota, 17 kwietnia 2021 (18:36)

W ostatnim tygodniu funkcjonariusze Straży Granicznej w ramach prowadzonych działań sanitarnych na granicy wewnętrznej skontrolowali prawie 83 tys. podróżnych – poinformowała PAP ppor. Anna Michalska ze Straży Granicznej.

Z informacji przekazanych PAP przez Komendę Główną Straży Granicznej wynika, że od początku trwania działań sanitarnych, czyli od 27 lutego, łącznie na wszystkich odcinkach granicy wewnętrznej – w tym na odcinku morskim i granicy lotniczej – skontrolowano 277 tys. podróżnych. Od kilku dni funkcjonariusze SG mają także bezpośrednią możliwość sprawdzania w bazach czy kontrolowana osoba jest ozdrowieńcem.

W ostatnim tygodniu – od 10 do 16 kwietnia – na granicy z Niemcami funkcjonariusze SG skontrolowali 46 tys. podróżnych – od początku działań 94 tys., na granicy z Czechami – 11,4 tys. – od początku działań 86 tys., ze Słowacją – 5,5 tys. – od początku działań 41,5 tys., zaś na granicy z Litwą – 1,5 tys. – od początku działań 4 tys.

„Działania sanitarne prowadzone są również wobec osób przekraczających morski odcinek granicy, korzystających z regularnych połączeń promowych – w ostatnim tygodniu funkcjonariusze skontrolowali tu 1,1 tys. podróżnych, a od początku działań sanitarnych – 3,3 tys.” – powiedziała ppor. SG Anna Michalska.

Dodała, że funkcjonariusze SG dodatkowo prowadzą również działania sanitarne wobec osób przylatujących do Polski z krajów strefy Schengen, czyli tych, którzy przekraczają granice wewnętrzne. „Tutaj w ostatnim tygodniu skontrolowano 17,6 tys. osób, a od początku działań – 48,6 tys.” – poinformowała.

Michalska przypomniała, że działania sanitarne na granicy z Czechami i Słowacją prowadzone są od 27 lutego br., natomiast na odcinku granicy z Niemcami i Litwą oraz na odcinku morskim i lotniczym wobec osób przylatujących z krajów strefy Schengen – od 30 marca.

„Od początku prowadzenia działań sanitarnych funkcjonariuszy SG ustalili 11 tys. osób, które po przekroczeniu granicy nie przestrzegały obostrzeń sanitarnych w Polsce” – poinformowała Michalska. Dodała, że 8,7 tys. podróżnych zrezygnowało z dalszej podróży do Polski i wróciło do swoich krajów, natomiast 2,6 tys. osób zostało pouczonych lub ukaranych mandatami. Dodatkowo 94,5 tys. osób korzystało ze zwolnień z obowiązku posiadania testów.

Działania sanitarne na granicy wewnętrznej lądowej prowadzone są przez funkcjonariuszy z oddziałów, które bezpośrednio odpowiadają za ochronę tych odcinków granicy, czyli: Nadodrzański, Śląski, Bieszczadzki i Karpacki. Do działań dodatkowo oddelegowanych jest 76 funkcjonariuszy z Oddziałów: Podlaskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Nadbużańskiego, Nadwiślańskiego i Morskiego.

Jak informuje Komenda Główna SG, łącznie w prowadzenie działań sanitarnych od początku ich trwania zaangażowanych było 12,5 tys. funkcjonariuszy SG, którzy kontrole prowadzili w 2,8 tys. posterunkach doraźnych i 1,2 tys. stałych.

Michalska zaznaczyła, że od kilku dni funkcjonariusze SG mają bezpośrednią możliwość sprawdzenia podczas prowadzenia kontroli granicznych na granicy zewnętrznej lub działań sanitarnych na wewnętrznej, czy sprawdzana osoba zakończyła w Polsce izolację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, czyli czy jest tzw. ozdrowieńcem.

„Teraz funkcjonariusze mogą bezpośrednio sprawdzać w bazach, kiedy osoba, która deklaruje, że jest ozdrowieńcem, zakończyła izolację oraz mają informację o pozostałej liczbie dni ochrony przed objęciem kwarantanną graniczną. Zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami rozporządzenia okres ten obecnie wynosi 6 miesięcy od zakończenia izolacji” – powiedziała Michalska.

JG, PAP

NaszDziennik.pl