logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Jan Lorek/ -

Zdewastowany głaz papieski

Środa, 23 kwietnia 2014 (19:53)

Nieznany sprawcy zdewastowali granitowy głaz na krakowskich Błoniach, który upamiętnia wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w tym mieście. Na skale wymalowano gwiazdę Dawida.

Jak poinformował Krzysztof Łach, z zespołu prasowego małopolskiej policji, na miejscu pracują funkcjonariusze, którzy próbują ustalić okoliczności i sprawców zniszczenia pomnika. Ich zdaniem do dewastacji mogło dojść w środę po południu.

– Śledczy biorą różne wątki pod uwagę, zarówno związane ze zbliżającą się kanonizacją Papieża Jana Pawła II, jak i działania krakowskich pseudokibiców – zaznaczył Łach.

Józef Wieczorek, który poinformował o dewastacji i udokumentował ją fotograficznie, uważa, że mogła ona nastąpić w nocy, bo w dzień jest to miejsce często uczęszczane przez pieszych i rowerzystów.

Według niego substancja, którą namalowano gwiazdę Dawida, przypomina tę, którą niedawno nieznani sprawcy zamalowali pomnik pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w pobliskim parku im. dr H. Jordana. Rejon skały papieskiej, położonej naprzeciw stadionu Wisły Kraków, nie jest objęty monitoringiem.

26-tonowy granitowy głaz z Tatr upamiętniający wizyty Papieża Jana Pawła II w Krakowie i archidiecezji krakowskiej odsłonięty został na krakowskich Błoniach 19 października 1997 roku, w 19. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Na obelisku znajduje się tylko jeden napis „Ty jesteś skałą”.

Głaz umieszczono w miejscu, gdzie Papież odprawiał nabożeństwa podczas swoich pielgrzymek do Krakowa.

MPA, PAP

NaszDziennik.pl