logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Jerzy Małyszko/ Nasz Dziennik

Premier przeciwko dwujęzycznym tablicom

Poniedziałek, 2 września 2013 (19:26)

Premier Litwy Algirdas Butkeviczius wyraził sprzeciw wobec dwujęzycznych tablic z nazwami ulic i miejscowości w swym kraju, powołując się przy tym na potrzebę poszanowania konstytucji Litwy.

– W mojej ocenie, powinniśmy zrozumieć, że wszyscy jesteśmy obywatelami litewskimi. I warunki dla wszystkich obywateli litewskich powinny być równe. Oznacza to, że nie powinno być znaków w dwóch językach, jeśli szanujemy nasze państwo, naszą konstytucję i prawo naszego kraju – powiedział Butkeviczius. Dodał, że w tej kwestii nie powinno być wyjątków.

Agencja BNS przypomina, że do koalicji rządowej należy Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) reprezentująca Polaków mieszkających na Litwie. Ugrupowanie to chce legalizacji dwujęzycznych napisów w miejscowościach zamieszkanych przez Polaków.

Polacy mieszkający na Litwie domagają się, by napisy informacyjne w miejscowościach, w których tworzą oni zwartą społeczność, były dwujęzyczne. Władze Litwy nie chcą się na to zgodzić. Wbrew zakazom Polacy w rejonie wileńskim i solecznickim, gdzie stanowią większość, na swych prywatnych domach umieszczają tablice z nazwą ulicy w języku polskim.

Zgodnie z Europejską Kartą Samorządową, którą Litwa podpisała i ratyfikowała, mniejszości narodowe mają prawo do napisów informacyjnych w swoich językach tam, gdzie tworzą zwartą społeczność. Jest to jednak sprzeczne z litewską ustawą o języku państwowym.

IK, PAP

NaszDziennik.pl