logo

W rocznicę bitwy pod Kuryłówką

Niedziela, 7 maja 2017 (19:51)

W Kuryłówce (woj. podkarpackie) odbyły się dzisiaj uroczystości religijno-patriotyczne upamiętniające 72. rocznicę zwycięskiej bitwy, jaką polskie podziemie antykomunistyczne stoczyło z Sowietami.

Bitwa, jaką żołnierze polskiego podziemia antykomunistycznego stoczyli z Sowietami 6 maja 1945 r. pod Kuryłówką, była jedną z największych na ziemiach polskich. Komendą Oddziałów Leśnych Okręgu Rzeszów Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dowodził mjr Franciszek Przysiężniak ps. „Ojciec Jan”. Partyzanci z oddziałów m.in. Józefa Zadzierskiego „Wołyniaka”, Stanisława Pelczara „Majki”, Bronisława Gliniaka „Radwana”, Tadeusza Gajdy „Tarzana” odparli trzy ataki ekspedycji NKWD na wieś Kuryłówka.

Bitwa okazała się wielkim sukcesem polskiego podziemia niepodległościowego, a zarazem jedną z największych porażek sowieckich na ziemiach polskich. Stała się symbolem oporu wobec sowieckiego okupanta.

Jak podkreślają historycy, bitwa stoczona tuż przed zakończeniem II wojny światowej pokazuje, że dla Polski i Polaków zwycięstwo nad Niemcami wcale nie oznaczało odzyskania wolności utraconej we wrześniu 1939 r., ale nową, tym razem sowiecką okupację. Zwycięstwo żołnierzy podziemia niepodległościowego pod Kuryłówką wiązało się też z konsekwencjami. Następnego dnia do Kuryłówki wkroczyła karna ekspedycja NKWD. Część mieszkańców zdołała uciec. Sowieci podczas pacyfikacji wioski zamordowali osiem osób, spalili też większość gospodarstw i domów.

Dzisiejsze uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 72 lat rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. św. Mikołaja Biskupa w Kuryłówce. Następnie odbył się Apel poległych z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Na cmentarzu w Tarnawcu, na grobach poległych partyzantów zapłonęły znicze, a delegacje kombatantów, lokalnych władz, przedstawiciele organizacji patriotycznych oraz młodzież złożyli wieńce i kwiaty. Uroczystościom towarzyszył koncert patriotyczny oraz pokazy grup rekonstrukcyjnych, na których można było zapoznać się z uzbrojeniem, a także zobaczyć umundurowanie formacji z czasów II wojny światowej.

Uroczystości rocznicowe obędą się również w poniedziałek w Zespole Szkół w Kuryłówce, gdzie o godz. 11.00 będzie można będzie wysłuchać prelekcji na temat bitwy pod Kuryłówką.

Mariusz Kamieniecki