logo
logo

Zdjęcie: Arch./ -

Polacy powierzeni Matce Bożej Życia

Poniedziałek, 3 maja 2021 (17:44)

Aktualizacja: 4 maja 2021 (22:09)

3 maja obchodziliśmy wspomnienie zawierzenia polskich rodzin w Guadalupe w 1959 r. Inicjatorem zawierzenia był działający w kręgach Polonii meksykańskiej były żołnierz AK Jerzy Skoryna.

– Kiedy Prymas Gomez wyraził chęć zawierzenia Polski Matce Życia, potrzebne było jeszcze błogosławieństwo Prymasa Wyszyńskiego, które Jerzy Skoryna otrzymał. Wymagana była też zgoda Rządu Polskiego z Londynu. Tę również Jerzy Skoryna otrzymał jako reprezentant Związku Kombatantów Polonii w Meksyku. Fakt podjęcia się tak ważnej misji w dobie walki o życie i wiarę zachęca nas do pochylenia się nad tajemnicą ówczesnego zawierzenia Matce Życia. Lata 50. bowiem w Meksyku też były latami trudnymi – walki o wiarę w tym kraju. Dlatego Prymas Meksyku dobrze wczuł się i rozumiał sytuację polskich rodzin. Wierzył w moc zawierzenia borykającego się z komunizmem całego Narodu Polskiego Matce Życia – mówi Dorota Popowska, założycielka w Polsce wspólnoty Apostolatu Różańca Świętego Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe.

Dodaje, że ks. kard. Miranda y Gomez zlecił zorganizowanie i przygotowanie uroczystości zawierzenia Jerzemu Skorynie, ustalając jej datę na niedzielę 3 maja 1959 r.

– Tego dnia o. Klukowski z USA odprawił Mszę św. w bazylice Guadalupe przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej w intencji Narodu Polskiego. Ojciec Klukowski podkreślił doniosłość tej podwójnej historycznej chwili, w której, świętując kościelno-państwową uroczystość 3 maja  – Królowej Polski oraz uchwalenia Konstytucji 3 maja, jego Ojczyzna i Naród zostały oddane pod opiekę Matki Bożej z Guadalupe – wskazuje Dorota Popowska.

– Wyraził ufność, że Polska doczeka wyzwolenia i prawdziwej wolności – tłumaczy.

Pod koniec przemówienia odczytał telegram Prymasa Polski, Kardynała Stefana Wyszyńskiego:

„W dniu święta Królowej Polski, gdy cały lud wierny odnawia swoje śluby jasnogórskie, przesyłamy naszym rodakom zebranym u stóp Matki Bożej Guadalupiańskiej wyrazy wspólnoty w jednej wierze, miłości braterskiej i niezłomnej nadziei”.

– Prymas Meksyku wygłosił dłuższe przemówienie po hiszpańsku, pełne przyjaźni i miłości do Polski i Polonii meksykańskiej. Wymienił też inne kraje okupowane, których delegaci zaznaczyli swą obecność przez uwidocznione w bazylice transparenty. Zachęcił do modlitwy i ufności w opiekę Matki Bożej. Zwracając się do obywateli Meksyku, przypomniał, że kiedy Kościół w Meksyku cierpiał prześladowanie (w latach 1926-1936), to Polska modliła się wtedy za Meksyk. Wyraził przekonanie, że Meksykanie powinni odwzajemnić się modlitwą, kiedy Naród Polski cierpi z powodu ateistycznego komunizmu – podkreśla.

– Moc zawierzenia rozciąga się na lata, dziś korzystamy z mocy tego zawierzenia z 1959 r., wspominając chwilę, kiedy w bazylice międzynarodowej zawisła flaga Polski oddanej w opiekę Maryi z Guadalupe. To zawierzenie ma swoją kontynuację w obecnie istniejącej 9-letniej nowennie Apostolatu Różanca NMP Guadalupe. Jest wezwaniem do obrony życia, każdego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Żyjący syn Jerzego Skoryny, Stanisław Skoryna-Lipski wspiera nasz apostolat – przyznaje Dorota Popowska.

W każdy trzeci wtorek miesiąca jest celebrowana Msza św. 9-letniej nowenny oparta na zawierzeniu z 3 maja 1959 r.

APW

NaszDziennik.pl