logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Polska parafia w Los Angeles/ -

Kalifornijska Częstochowa dziękuje za św. Jana Pawła II

Poniedziałek, 19 maja 2014 (10:13)

Aktualizacja: 19 maja 2014 (14:03)

Dzień urodzin św. Jana Pawła II stał się radosnym dziękczynieniem w parafii Matki Bożej Jasnogórskiej w Los Angeles, gdzie tego dnia odbyło się uroczyste poświęcenie pomnika świętego Papieża Polaka. 

W minioną niedzielę, 18 maja br., w polskim kościele przy West Adams Boulevard w Kalifornii wspólnota parafialna podziękowała za dar kanonizacji św. Jana Pawła II, którego pomnik stanął na placu kościelnym w 9. rocznicę jego śmierci. Tego też dnia odbyło się uroczyste poświęcenie pomnika przez ks. bp. Stanisława Jana Dziubę OSPPE, ordynariusza diecezji Umzimkulu w RPA. Ksiądz biskup przewodniczył Mszy Świętej, podczas której udzielił polskiej młodzieży sakramentu bierzmowania.

– Ta  szczególna uroczystość połączyła Polaków w dziękczynieniu i uwielbieniu Boga za dar Ducha Świętego i dar świętości, nauczania i życia poświęconego Bogu i ewangelizacji narodów naszego św. Jana Pawła II – podkreślił po uroczystościach ks. bp Stanisław Jan Dziuba, wyrażając ogromną wdzięczność dla Polaków mieszkających w Los Angeles, którzy jednocząc się wokół św. Jana Pawła II, świadczą swoim życiem o tym, że są jego uczniami i jego pokoleniem.

– Życzę, aby ta parafia, można powiedzieć sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na kalifornijskiej ziemi, stała się centrum życia i wiary Polonii, a także ośrodkiem refleksji nad nauczaniem  i przesłaniem świętego Papieża Polaka, misjonarza naszych czasów. Bierzmowanej młodzieży życzę zaś, by stała się nowym pokoleniem św. Jana Pawła II niosącym Ewangelię w XXI wieku – dodał ordynariusz diecezji Umzimkulu.

Figura Papieża Polaka autorstwa polskiego rzeźbiarza Zbigniewa Mikielewicza została zamontowana 2 kwietnia br., po niemal dwumiesięcznej podróży statkiem z Polski do Los Angeles. Jak podkreśla ks. Rafał Dyguła SChr, proboszcz parafii, wielkie podziękowania trzeba złożyć na ręce ofiarodawców i darczyńców, bez których ofiarnych serc ten historyczny projekt nie zostałby zrealizowany.

– Nowa statua w tej historycznej dzielnicy tutejszej aglomeracji to świadectwo wiary tutejszej Polonii, a także miłości wobec nowego świętego Kościoła oraz czytelny znak wyróżniający polską świątynię w mieście Aniołów – podkreślił w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl ksiądz proboszcz, dodając jednocześnie, że dzień poświęcenia pomnika będzie dla polskiej parafii w Los Angeles najważniejszym wydarzeniem.

Parafia nazywana kalifornijską Częstochową w sposób szczególny pamięta o św. Janie Pawle II, który w sierpniu 1976 roku, podczas uroczystości złotego jubileuszu, odwiedził ją jako kardynał.

Marta Milczarska

NaszDziennik.pl