logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Tydzień Modlitw o Nowe Rodziny

Środa, 23 listopada 2016 (07:35)

Duszpasterstwa osób stanu wolnego w pierwszą niedzielę Adwentu (27 listopada) rozpoczynają m.in. w Warszawie po raz kolejny Tydzień Modlitw o Nowe Rodziny. Inicjatywa jest odpowiedzią na współczesny problem życia w pojedynkę, dotykający coraz więcej osób, zwłaszcza mieszkańców wielkich miast. Organizatorzy zapraszają do dołączania tej intencji do modlitw indywidualnych i wspólnotowych.

Organizatorzy inicjatywy wskazują, że „cywilizacja singli” jest swoistym znakiem naszych czasów. W Unii Europejskiej osoby żyjące w pojedynkę stanowią już najliczniejszą grupę spośród wszystkich gospodarstw domowych. Według danych Eurostatu z 2014/2015 r., jest to już 32,7% i dotyczy głównie wielkich miast. Okazuje się jednak, że większość takich osób chce zawrzeć małżeństwo i założyć rodzinę, a powody ich samotności są bardzo różne.

Dlatego oprócz istniejącego już tygodnia modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne potrzeba także wprowadzenia stałej modlitwy o nowe rodziny, wspierającej realizację podstawowego powołania danego każdemu człowiekowi, czyli powołania do małżeństwa.

Modlitwa o nowe rodziny zawiera w sobie modlitwę o nowe małżeństwa, wychodzi jednak dalej, ukazując potrzebę i wartość (od)budowania rodziny.

Inspiracją do treści Modlitwy o Nowe Rodziny jest modlitwa św. Jana Pawła II o odbudowę rodziny wypowiedziana w 1991 r. w Warszawie, jego adhortacja „Familiaris consortio” oraz homilia Papieża Franciszka rozpoczynająca synod biskupów o rodzinie.

Tydzień Modlitw o Nowe Rodziny rozpocznie się w pierwszą niedzielę Adwentu – szczególnego czasu oczekiwania na radosne, rodzinne święta, na narodziny Nowego Życia, na najbliższe spotkanie wcielonego Boga z człowiekiem – i potrwa do 4 grudnia. Organizatorzy zapraszają również do dołączania tej intencji do modlitw indywidualnych i wspólnotowych.

Na Tydzień złoży się kilka różnych inicjatyw prowadzonych w stołecznych kościołach. Rekolekcje dla singli 26+ pod hasłem „Na co czekasz?” odbywać się będą w piątek, sobotę i niedzielę, 25-27 listopada, o godz. 18.30 w parafii Najświętszego Zbawiciela (plac Zbawiciela), gdzie odbędzie się też rozpoczęcie i zakończenie inicjatywy.

Codziennie o godz. 19.00 w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej (Stare Miasto, ul. Świętojańska 10) odmawiany będzie różaniec w intencji nowych rodzin.

Tamże, we wtorek, 29 listopada, o godz. 20.00 Duszpasterstwo DwoJedno zaprasza z kolei na Mszę św. w intencji znalezienia potrzebnych łask dla wszystkich poszukujących żony lub męża za wstawiennictwem Matki Bożej Łaskawej. Po Eucharystii odbędą się warsztaty w grupach na temat budowania zaufania w relacjach.

W środę, 30 listopada, modlitwa o nowe rodziny odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej, a po Eucharystii zaplanowano otwarte spotkanie w dolnym kościele dla zainteresowanych organizacją nowych inicjatyw dla dorosłych chrześcijan żyjących w pojedynkę.

W kolejnych dniach o nowe rodziny modlić się będą wierni m.in. w kościele pw. Zesłana Ducha Świętego na Bielanach (czwartek, godz. 18.30) i w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej (parafia św. Dominika na Służewie, sobota, godz. 18.00). W piątek z kolei ks. bp Michał Janocha poprowadzi Nieszpory i odprawi Mszę św. w kościele Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich (godz. 18.00).

Inicjatywa Tygodnia Modlitw o Nowe Rodziny zrodziła się oddolnie w warszawskich duszpasterstwach dorosłych stanu wolnego, organizujących od 2015 r. m.in. cykliczne rekolekcje dla singli i wiele innych spotkań cieszących się bardzo dużym zainteresowaniem.

W rekolekcjach w marcu br. w parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie codziennie wzięło udział ponad tysiąc singli 26+, również z peryferii Kościoła. Zaproszenie do obchodów pierwszego Tygodnia Modlitw o Nowe Rodziny przyjęli w 2015 r. m.in. ks. bp Rafał Markowski i ówczesny nuncjusz apostolski ks. abp Celestino Migliore.

Tekst modlitwy i więcej informacji na temat inicjatywy można znaleźć na stronie www.niejeden.pl.

RS, KAI

NaszDziennik.pl