logo
logo

Zdjęcie: M.Borawski/ Nasz Dziennik

Profanacja Cudownego Obrazu Matki Bożej

Niedziela, 9 grudnia 2012 (10:53)

Aktualizacja: 9 grudnia 2012 (17:08)

Cudowny Obraz Matki Bożej w Kaplicy Jasnogórskiej został dziś rano sprofanowany przez mieszkańca Dolnego Śląska.  Ikona jest chroniona szybą, więc nie uległa uszkodzeniu.

O godzinie 12.00 odbędzie się dziś na Jasnej Górze Msza św. ekspiacyjna. Ojcowie Paulini zapraszają wszystkich do włączenia się w modlitwę osobiście bądź w łączności duchowej.

Aktu profanacji, który miał miejsce po porannej Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu, dokonano dzień po uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

"W dniu dzisiejszym, tj. 9 grudnia br. miała miejsce próba zniszczenia Cudownego Obrazu Królowej Polski na Jasnej Górze poprzez oblanie go czarną substancją. Obraz, dzięki specjalnemu zabezpieczeniu, nie został w żaden sposób uszkodzony" - napisał w specjalnym oświadczeniu o. przeor Roman Majewski OSPPE. Jak czytamy dalej w oświadczeniu, "wraz z Biskupami częstochowskimi, Ojcowie i Bracia Paulini odprawili modlitwy ekspiacyjne. Prosimy wszystkich o włączenie się do tej modlitwy. Kaplica Matki Bożej zostanie otwarta dla wiernych o godz. 11.45. Pierwszym nabożeństwem będą Suplikacje i modlitwy wynagradzające".

- Mężczyzna lat 58, mieszkaniec województwa dolnośląskiego, który próbował uszkodzić Cudowny Obraz, został natychmiast zatrzymany przez Straż Jasnogórską, następnie został przekazany policji. Teraz sprawdzamy, jakiego były jego motywy działania. W tym momencie mogę jedynie powiedzieć, że może odpowiadać za znieważenie uczuć religijnych – powiedziała w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl podinsp. mgr Joanna Lazar, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że mężczyzna próbował zniszczyć obraz bliżej nieokreśloną substancją. Katolicka Agencja Informacyjna informowała o zbezczeszczeniu Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej farbą.

Jak dodała podinspektor, mężczyzna został zatrzymany. Przebywa w tym momencie w areszcie i jest przesłuchiwany przez policję.

 

MM

NaszDziennik.pl