logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Dzień łask

Niedziela, 23 kwietnia 2017 (10:13)

W pierwszą niedzielę po Wielkanocy obchodzimy Święto Miłosierdzia Bożego. Z tym dniem Pan Jezus związał szczególne dary.

Sam Pan Jezus powiedział do św. Siostry Faustyny: „Pragnę, aby święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski” (Dz. 699).

– Pan Jezus obiecał Siostrze Faustynie całkowite odpuszczenie win i kar, jakie człowiek zaciąga z powodu swoich grzechów, dlatego Święto Miłosierdzia jest tak ważne. Przyjęcie łaski miłosierdzia oznacza wymazanie wszystkich win i kar, jakie człowiek zaciągnął przez swoje grzechy – podkreśla ks. prof. Jan Machniak, kierownik Katedry Teologii Duchowości UPJPII oraz rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia w Krakowie.

– Po dostąpieniu łaski darowania win i kar rozpoczynamy wszystko od nowa. Nie mamy win i kar, które ciążą na nas za popełnione grzechy. Wydaje się, że wciąż niestety zbyt mało ludzi zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele mogą otrzymać w ten szczególny dzień – dodaje ks. prof. Machniak.

Aby skorzystać z tego wielkiego daru, trzeba uczcić Boże Miłosierdzie, uczestnicząc we Mszy św. i np. odmawiając Koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz przyjąć w Święto Bożego Miłosierdzia Komunię Świętą.

– Należy ją przyjąć czystym sercem, bez przywiązania do jakiegokolwiek, nawet lekkiego, grzechu. Spowiedź nie musi być tego dnia, ale może być odprawiona wcześniej – tłumaczy ks. prof. Machniak.

W 2000 roku Jan Paweł II ustanowił pierwszą niedzielę po Wielkanocy, tzw. Niedzielę Białą, Świętem Miłosierdzia Bożego dla całego Kościoła powszechnego. Kult Bożego Miłosierdzia obecny jest w całym świecie.

– Ponad 5100 relikwii św. Faustyny czczone jest już w blisko 120 krajach świata. Plik cyfrowy cudownego obrazu Jezusa Miłosiernego z Łagiewnik udostępniony na stronie faustyna.pl w Roku Miłosierdzia został pobrany do prawie 70 krajów, na wszystkie kontynenty – podkreśla s. Elżbieta Siepak ZMBM, rzecznik Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Zwraca też uwagę, że rok ubiegły był wyjątkowy, bo z racji ŚDM sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach nawiedziło ponad 5 milionów pielgrzymów z ponad 180 krajów świata.

Główne uroczystości Niedzieli Bożego Miłosierdzia w archidiecezji krakowskiej odbędą się w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach, w miejscu, z którego Ojciec Święty Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. 

Małgorzata Bochenek

Nasz Dziennik