logo
logo

Zdjęcie: Robert Popielewicz/ -

Dzień Tradycji w diecezji drohiczyńskiej

Czwartek, 12 października 2017 (19:53)

W Drohiczynie i Hajnówce w najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się Dzień Tradycji. 

W sobotę, 14 października, w klasztorze Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji w Hajnówce o godz. 9.30 Dzień Tradycji rozpocznie ks. dr Rafał Pokrywiński. O godz. 9.45 o. Cuthbert Brogan OSB, opat klasztoru benedyktyńskiego w Farnborough w Anglii, odprawi Mszę Świętą w rycie tradycyjnym, z formularza Salve, Sancta Parens. Śpiewy mszalne wykona schola Vox Iucunda pod dyr. Agnieszki Mycki. Po Mszy św. przewidziane są wykłady: prof. dr hab. Beaty Bodzioch na temat miejsca śpiewów w języku polskim w liturgii rzymskiej, dr. Pawła Milcarka o ciszy w liturgii oraz ks. dr. Rafała Pokrywińskiego „Teologiczna refleksja o muzyce sakralnej”. Po południu można będzie posłuchać muzyki religijnej w wykonaniu Scholi ss. Klarysek, Scholi gregoriańskiej KUL, Chóru Tercja SDK Świdnik i Chóru gminy Kurów. Dzień zakończą uroczyste Nieszpory z wystawieniem Najświętszego Sakramentu.

W niedzielę, 15 października, o godz. 15.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Drohiczynie wykład wygłosi dr Jerzy Mycka „Wprowadzenie do modlitwy tradycyjną liturgią”, a o 16.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza św. z XIX niedzieli po Zesłaniu Ducha Świętego, z towarzyszeniem scholi Vox Iucunda, o 17.30 odbędzie się spotkanie integracyjne.

Dzień Tradycji, organizowany już po raz trzeci, ma stać się też początkiem regularnych celebracji Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w Drohiczynie. Msze św. będą odprawiane w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 16.00, począwszy od listopada.

– Życiu Kościoła polskiego, jak całego Kościoła, potrzeba bardzo starannych celebracji liturgicznych, po to, żeby przez nie budować kontakt z Bogiem, rozwijać nasze życie duchowe. Dlatego sięgamy po sprawdzone wzorce liturgii tradycyjnej i dlatego właśnie głównym elementem spotkania są wydarzenia liturgiczne: uroczysta Msza i uroczyste Nieszpory. Do tego nieco muzyki, pomagającej zbliżyć się do tej liturgii, i element formacyjny w postaci wykładów. Wszystkich serdecznie zapraszamy– mówi „Naszemu Dziennikowi” dr Jerzy Mycka, jeden z inicjatorów wydarzenia.

Ewa M. Małecka

NaszDziennik.pl