logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: R.Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Kryzys Europy wiąże się bezpośrednio z kryzysem w rodzinie

Piątek, 13 września 2013 (20:06)

Kryzys Europy wiąże się bezpośrednio także z kryzysem w rodzinie. Nie jest przesadą stwierdzenie, że rodzina w Europie jest zagrożona w swoich fundamentach – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski podczas otwarcia XIII konferencji z cyklu „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”, która rozpoczęła się w Tomaszowicach niedaleko Krakowa.

W dwudniowym spotkaniu uczestniczą przedstawiciele rządu, kardynałowie, biskupi i przedstawiciele parlamentu europejskiego. Hasło tegorocznego spotkania brzmi: „Rodzina we współczesnej Europie” – podaje Katolicka Agencja Informacyjna (KAI).

- Kościół krakowski wydał wiele wybitnych postaci, gigantów ducha, a pośród nich świętych i błogosławionych – wskazał ks. kard. Dziwisz podczas swojego wystąpienia i dodał: „W ten duchowy pejzaż wpisał się niewątpliwie w sposób wyjątkowy Karol Wojtyła jako intelektualista i pasterz”. – Jego obecność i działalność w naszym mieście przypadła na trudne czasy dwóch totalitaryzmów. Może dlatego był tak wrażliwy na sprawy człowieka, jego godności i praw – zwrócił uwagę metropolita krakowski.

Według hierarchy temat konferencji, czyli rodzina we współczesnej Europie należy do najbardziej aktualnych, stanowiących przedmiot nie tylko zwykłego zainteresowania, ale najwyższej troski wszystkich, którym leży na sercu przyszłość naszego kontynentu.

- Kryzys Europy wiąże się bezpośrednio także z kryzysem w rodzinie. Nie jest przesadą stwierdzenie, że rodzina w Europie jest zagrożona w swoich fundamentach – zaznaczył ks. kard. Dziwisz. Jednocześnie podkreślił, że „przez całe wieki nikt nie podważał wzorca rodziny opartego na prawie naturalnym, a więc na małżeństwie jako wspólnocie miłości i życia mężczyzny i kobiety”. – Taka wspólnota ze swojej natury była otwarta na przekazywanie życia. Rodziny tworzyły pierwotne, podstawowe komórki szerszych wspólnot, społeczności lokalnej, narodu oraz wspólnoty wartości i tradycji Europy – zauważył pasterz krakowskiego Kościoła. 

Ponadto dodał też, że dzisiaj z niepokojem patrzymy na procesy i zmiany, które nie idą w kierunku umacniania rodziny, ale jej dezintegracji, rozmywania jej tożsamości. – Ten proces dezintegracji ulega przyspieszeniu przez wprowadzanie ustaw z gruntu przeciwnych naturalnej i chrześcijańskiej koncepcji małżeństwa i rodziny – zwrócił uwagę hierarcha. 

Ksiądz kardynał Dziwisz odnosząc się do tego, wymienił m.in. skomplikowane prawa inspirujące się ideologią gender, sprzyjanie powstawaniu jednopłciowych związków partnerskich oraz zrównanie ich w prawach i przywilejach z małżeństwami. 

– Niemniej niepokojące są pewne programy edukacji seksualnej przeciwne chrześcijańskiej wizji człowieka i przekonaniu rodziców – zauważył ks. kard. Dziwisz i dodał, że te programy docierają do bezbronnych dzieci i mogą wyrządzić im niepowetowaną krzywdę, deformując ich sumienia, ich poczucie odpowiedzialności. 

Według hierarchy bez odrodzenia rodzin trudno będzie myśleć o odrodzeniu Europy w sferze ducha i istotnych wartości, które rzeźbiły oblicze naszego kontynentu i wielu narodów.

W trakcie dwudniowej konferencji uczestnicy będą rozmawiać m.in. o rodzinie i jej znaczeniu z perspektywy chrześcijaństwa. 

Wśród zagadnień, jakie poruszą prelegenci, będzie także: „Małżeństwo versus związek partnerski – czym jest rodzina?” oraz „Gender – nowa etyka czy ideologia”. Zaplanowano także panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy będą rozmawiać o kierunkach polityki rodzinnej w Unii Europejskiej. 

IK

NaszDziennik.pl