logo
logo

Zdjęcie: Marek Zygmunt/ Nasz Dziennik

78. rocznica proklamowania Pięciu Prawd Polaków spod Znaku Rodła

Niedziela, 6 marca 2016 (20:38)

We Wrocławiu odbyły się dzisiaj uroczyste obchody 78. rocznicy proklamowania Pięciu Prawd Polaków spod Znaku Rodła przygotowane przez  tamtejszą Rodzinę Rodła oraz Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania.

Uczestniczyli w nich licznie przybyli z całej Polski i z kilku krajów europejskich oraz ze Stanów Zjednoczonych przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń i szkół kultywujących pamięć o Polakach spod Znaku Rodła. 

Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak odczytał list, jaki do uczestników uroczystości skierowała minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anna Maria Anders.

Uczestnicy uroczystości przeszli później w specjalnym pochodzie do katedry wrocławskiej, gdzie rocznicowej Eucharystii przewodniczył przyjaciel Rodziny Rodła ks. prałat Marian Kopko, kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Była to też szczególna Msza św. dla ks. Kopko, ponieważ 35 lat temu przyjął w tej świątyni święcenia kapłańskie z rąk obecnego na Eucharystii metropolity seniora ks. kard. Henryka Gulbinowicza. Od momentu ich przyjęcia po raz pierwszy był głównym celebransem Mszy św. sprawowanej w katedrze wrocławskiej.

Po Eucharystii na placu przed katedrą wypuszczono w niebo 78 balonów symbolizujących tę rocznicę, a w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego dzieci i młodzież z placówek oświatowych z całego kraju zaprezentowały okolicznościowe programy artystyczne. Obchody zakończyło wystąpienie prezesa wrocławskiej Rodziny Rodła Tadeusza Szczyrbaka.

– Nie świętujemy, nie przypominamy martyrologii Polaków spod Znaku Rodła, chociaż ona też w czasie II wojny światowej jest znaczna, ale przypominamy sukces organizacyjny, ideowy i logistyczny, pod każdym względem objawiający polską aktywność w Niemczech –wskazał Szczyrbak.

Marek Zygmunt, Wrocław

NaszDziennik.pl